IV OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL POLSKICH TAŃCÓW NARODOWYCH DLA UCZNIÓW OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH SZKÓŁ BALETOWYCH


14-18 maja 2018

Organizator: Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Feliksa Parnella w Łodzi oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie
Kierownik artystyczny Festiwalu: Aleksandra Stanisławska
Koordynator Festiwalu: Michał Mazur

Jury III edycji Festiwalu wybrało dla potrzeb IV edycji Festiwalu twórczość polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki.

Wyniki obrad Jury IV Ogólnopolskiego Festiwalu Polskich Tańców Narodowych w Koszęcinie – 2018 rok
Jury w składzie Hanna Chojnacka (przewodnicząca jury) , dr hab. Aleksandra Dziurosz, Katarzyna Grysko, Jarosław Świątek po obejrzeniu prezentacji szkół z Bytomia, Gdańska, Łodzi i Warszawy przyznało nagrody i wyróżnienia:

  • Grand Prix – nie przyznano
  • Kategoria: polskie tańce narodowe
    forma: duet
    I nagroda: nie przyznano
    II nagroda: „Na środku rynku” – OSB Warszawa
    III nagroda: „Zabawy krakowskie” – OSB Bytom, „Od Krakowa jadę” – OSB Łódź
    forma: taniec zespołowy

    I nagroda: „Mazur na polskim salonie” – OSB Warszawa
    II nagroda: „Kocha, lubi, tańcuje” – OSB Gdańsk, „Gdzie dwie się biją” – OSB Łódź
    III nagroda: „Hej tam od Krakowa” – OSB Bytom
  • Kategoria: stylizacja polskiego folkloru tanecznego
    forma: solo
    I nagroda: „A ptaki wciąż śpiewają” – OSB Gdańsk
    II nagroda: „Idzie Grześ” – OSB Bytom
    III nagroda: „Mój pierwszy bal” – OSB Łódź
    forma: duet
    I nagroda: „Rosła ja se rosła” – OSB Łódź
    II nagroda: „Sekrety siostry” – OSB Bytom
    III nagroda: nie przyznano
    forma: taniec zespołowy
    I nagroda: „Po nitce …” – OSB Łódź
    II nagroda: „Oj chmielu, chmielu” – OSB Bytom, „Droga” – OSB Gdańsk
    III nagroda: „Nogi, nogi roztańczone” – OSB Gdańsk 

Jury przyznało również nagrody:

  • Dla Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku (statuetka i dyplom) za najlepszą całościową prezentację.
  • Dla nauczycieli, których praca i zaangażowanie w przygotowanie uczestników Festiwalu została najwyżej oceniona (nagroda finansowa):
    Iwona Kierat-Łukasik – OSB Gdańsk
    Katarzyna Dziok – OSB Bytom
    Maria Kuśnierz-Michalak OSB Łódź
    Zofia Czechlewska – OSB Bytom
  • Dla nauczyciela za najciekawszą choreografię
    Łukasz Neter – „Mazur na polskim salonie” – OSB Warszawa
  • Dla nauczyciela za najciekawszą choreografię i interpretację muzyki Stanisława Moniuszki
    Ewa Salwa – „Po nitce …”– OSB Łódź

Nagrody i wyróżnienia pozaregulaminowe przyznane przez jury:

  • Wyróżnienie za wyraz sceniczny w prezentowanych układach:
    Wiktoria Kłosińska – OSB Bytom
    Sebastian Gajdzik – OSB Bytom
    Weronika Tymoszczuk- OSB Bytom
    Katarzyna Wojtasik – OSB Gdańsk
    Laura Karczmarzyk – OSB Gdańsk
    Fabian Olszyński – OSB Łódź
    Mikołaj Spiżewski – OSB Łódź
    Julia Luberacka – OSB Łódź
    Natalia Cioch – OSB Łódź
    Natalia Radtke – OSB Łódź
    Małgorzata Kowal – OSB Warszawa
    Igor Bareja – OSB Warszawa
  • Wyróżnienie za wyraz sceniczny oraz technikę i muzykalność w prezentowanych układach:
    Wiktor Perdek – OSB Bytom
  • Wyróżnienie za wykonanie kujawiaka i oberka:
    Matylda Baczewska – OSB Gdańsk
    Mikołaj Baczewski – OSB Gdańsk

Nagrody pozaregulaminowe:

  • Nagroda Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. S. Hadyny:OSB Gdańsk – warsztaty w siedzibie zespołu.
  • Nagroda ZASP dla nauczyciela:
    Iwona Kierat-Łukasik – OSB Gdańsk
  • Nagroda ZASP dla uczniów:
    Wiktoria Kłosińska, Klara Lisek, Zuzanna Wojciechowska, Martyna Zięba, Arkadiusz Gajdzik, Sebastian Gajdzik, Wiktor Perdek, Mikołaj Zięba – „Polka Leokadia” – OSB Bytom
  • Nagroda Instytutu Muzyki i Tańca:
    Aleksandra Stanisławska – OSB Łódź za ogromny wkład w rozwój polskiego folkloru w szkolnictwie baletowym