Festiwal Koszęcin

„Taniec narodowy w każdej odmianie jest artystyczną manifestacją przynależności do grupy etnicznej i jej kulturowego dziedzictwa. W obliczu klęsk historycznych taniec narodowy obok muzyki i pieśni zawsze budził nadzieję, że jeszcze Polska nie zginęła, zaś w dniach wielkiego triumfu dawał ludziom radość i poczucie dumy. Taniec narodowy jest własnością wszystkich Polaków, którzy cenią sobie szacunek dla wielowiekowej tradycji, dlatego troska o jego dalszy rozwój powinna być świadectwem wiarygodnego patriotyzmu.”

Festiwal jest współorganizowany przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny i Ogólnokształcącą Szkołę Baletową im. Feliksa Parnella w Łodzi. Jest znakomitą płaszczyzną współpracy w dziedzinie promocji polskiej kultury tanecznej. Jest także okazją do scenicznej prezentacji utalentowanych uczniów szkół baletowych oraz ważnym forum dialogu artystycznego. Festiwal odbywa się rokrocznie w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie.

Festiwal jest przeprowadzany w dwóch kategoriach: polskie tańce narodowe i stylizacja polskiego folkloru tanecznego.
W kategorii polskie tańce narodowe obowiązuje podział na formy:
– duet
– taniec zespołowy (3 – 20 osób)
W kategorii stylizacja polskiego folkloru tanecznego obowiązuje podział na trzy formy:
– solo
– duet
– taniec zespołowy (3-20 osób)

Każdy uczestnik może wziąć udział w dwóch kategoriach w każdej z form tanecznych. Każda ze szkół zobowiązana jest zaprezentować co najmniej jeden układ choreograficzny w kategorii polskie tańce narodowe.

Jury dokonuje oceny uczestników Festiwalu, biorąc pod uwagę przede wszystkim: umiejętności techniczne, kreację sceniczną, w przypadku duetów i układów zespołowych umiejętność współpracy z partnerem i w zespole.

 

V OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL POLSKICH TAŃCÓW NARODOWYCH DLA UCZNIÓW OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH SZKÓŁ BALETOWYCH, 11-15 maja 2020
(czytaj dalej…)

 

IV OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL POLSKICH TAŃCÓW NARODOWYCH DLA UCZNIÓW OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH SZKÓŁ BALETOWYCH, 14-18 maja 2018
(czytaj dalej…)

 

III OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL POLSKICH TAŃCÓW NARODOWYCH DLA UCZNIÓW OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH SZKÓŁ BALETOWYCH, 15-18 maja 2017
(czytaj dalej…)

 

II OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL POLSKICH TAŃCÓW NARODOWYCH DLA UCZNIÓW OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH SZKÓŁ BALETOWYCH, 10-13 maja 2016
(czytaj dalej…)

 

I OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL POLSKICH TAŃCÓW NARODOWYCH DLA UCZNIÓW OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH SZKÓŁ BALETOWYCH, 12-15 maja 2015 roku
(czytaj dalej…)