2021/2022


STYPENDIA ARTYSTYCZNE MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO ROZDANE
W poniedziałek 27 czerwca 2022 r. odbyła się gala, podczas której zostały wręczone stypendia artystyczne Marszałka Województwa Łódzkiego.
W tym roku nagrody trafiły do 16 uczniów z województwa łódzkiego, w tym do 2 uczniów z naszej szkoły: Igi Matery i Emila Tamborskiego z klasy 8 baletowej. Podczas gali naszym stypendystom towarzyszył wychowawca, p. Wojciech Domagała.
Serdecznie gratulujemy Idze i Emilowi znalezienia się wśród grona najzdolniejszych uczniów i otrzymania zasłużonego stypendium! 👏👏👏
Jesteśmy z Was bardzo dumni i mamy nadzieję, że to stypendium będzie dla Was motorem do dalszego rozwoju 🤩

https://www.lodzkie.pl/kultura/stypendy%C5%9Bci-artystyczni-wybrani

STYPENDYSCI WRAZ Z NAUCZYCIELEM  STYPENDYSCI WRAZ Z NAUCZYCIELEM I PRZEDSTAWICIELEM URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO W ŁODZI

 


KONCERT LETNI
Już 23 czerwca 2022 r. w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi odbędzie się KONCERT LETNI Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi.

Na scenie zaprezentują się uczniowie wszystkich klas. Koncert będzie podzielony na dwie części. O godzinie 16:30 zaprezentują się uczniowie klas młodszych, a w drugiej części o godzinie 19:30 zobaczymy uczniów ze starszych klas.
Serdecznie zapraszamy rodziców i najbliższych naszych uczniów do obejrzenia Koncertu
Szczegóły dotyczące zakupu biletów zostały wysłane w wiadomości na platformie Librus.
 
fioletowa paczka baletowa na plakacie z koncertu letniego
 
 

REKRUTACJA DO NASZEJ  SZKOŁY PRZEDŁUŻONA! ZAPRASZAMY NA DRZWI OTWARTE!

Rekrutacja na rok szkolny 2022/2023 została wydłużona do dnia 15 czerwca 2022 r.
Zapraszamy również na Drzwi Otwarte, które odbędą się w siedzibie szkoły na ul. Wrocławskiej 3/5 w Łodzi, w dniu 19 maja 2022 r. o godzinie 17:00.
 
plakat na drzwi otwarte ogólnokształcącej szkoły baletowej w Łodzi
 
 

XXI OGÓLNOPOLSKI KONKURS BALETOWY „ZŁOTE POINTY 2022 ONLINE” 

29 maja 2022 r. zakończył się XXI Ogólnopolski Konkurs Baletowy Złote Pointy 2022 Online, podczas którego przyznawane były również stypendia artystyczne Fundacji Balet dla uczniów szkół baletowych.
Gratulujemy naszej uczennicy Kamili Lechowskiej z klasy VIII baletowej, która otrzymała stypendium artystyczne oraz p. Karolinie Sasin-Barylskiej, która przygotowywała Kamilę do konkursu! 👏👏👏
 
Dziękujemy również Angelice Wolińskiej z kl. VII, która reprezentowała nas w konkursie o stypendium artystyczne i p. Agacie Jankowskiej-Dobrowolskiej, która przygotowywała ją do konkursu!
 
 
Zapraszamy do obejrzenia filmów konkursowych:
Absolwenci:
 
 

DOVES OF PEACE FOR UKRAINE

Nasi Uczniowie wzięli udział w akcji Gołąbki Pokoju dla Ukrainy / Doves Of Peace For Ukraine
Dziękujemy p. Natalii Trafankowskiej, solistce Teatru Wielkiego w Poznaniu, za zaproszenie nas do wzięcia udziału w tej pięknej inicjatywie!
 

  
 

OGÓLNOPOLSKI KONKURS NAUK PRZYRODNICZYCH – ŚWIETLIK

Nasi uczniowie biorą udział w różnych konkursach, nie tylko tych związanych z tańcem.
Otrzymaliśmy wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych – Świetlik 2022 www.swietlik.edu.pl
W tegorocznej edycji wzięło udział prawie 30 tys. uczniów z całej Polski, a naszą szkołę reprezentowało 30 osób.
Z dumą informujemy, że aż 8 uczniów z naszej szkoły zostało Laureatami I Miejsca: Julia Marczewska, Sonia Sessou, Weronika Biniek, Anna Chernikova, Matylda Fitas, Lila Pęczek, Natasza Wach i Weronika Wawrzonek. Laureatami drugiego miejsca zostało 6 uczniów, a wyróżnienie otrzymało 7 osób. Dziękujemy p. Ewie Kłos i p. Elżbiecie Piasny za przygotowanie dzieci do konkursu, a wszystkim uczestnikom gratulujemy!
 
 

UROCZYSTOŚĆ POGRZEBOWA Ś.P. PANI MARII FUDAŁA

 
26 kwietnia otrzymaliśmy smutną informację o śmierci mgr Marii Fudała, która była dyrektorem naszej szkoły w latach 1981-1987 oraz wieloletnią nauczycielką języka polskiego.
 
Uroczystość pogrzebowa odbędzie się we wtorek 10 maja 2022 r. o godzinie 13:30 na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Ogrodowej 43 w Łodzi.
 
Łączymy się w smutku z rodziną i najbliższymi Ś.P. Pani Marii Fudała.
 
była dyrektor szkoły baletowej w Łodzi, pani Maria Fudała
 
 

PODZIĘKOWANIA ZA PRZEKAZANIE MATERIAŁÓW ARCHIWALNYCH DOTYCZĄCEGO FELIKSA PARNELLA

Dzisiaj nasza szkoła otrzymała wyjątkowy prezent. Dzięki uprzejmości prof. Romana Dembińskiego otrzymaliśmy materiały archiwalne dotyczące Feliksa Parnella – oryginalne materiały tj. fotografie, afisze teatralne, materiały prasowe, rękopisy, maszynopisy pamiętników Feliksa Parnella.
Rodzina prof. Dembińskiego była związana z Feliksem Parnellem – jego mama p. Hanna Sadowska Dembińska była artystką baletu oper we Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi współpracującą z Feliksem Parnellem. Zbiór, który został nam przekazany, został stworzony z ogromnym zaangażowaniem i dokładnością przez ojca prof. Dembińskiego – p. Zbigniewa Dembińskiego.
Serdecznie dziękujemy za przekazanie nam archiwum. Poniżej prezentujemy kilka wyjątkowych materiałów z przekazanego zbioru.
 
materiały o Feliksie Parnellu do szkolnego archiwum - fotografie, maszynopis, ryciny
 
 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA – 29 KWIECIEŃ 2022

Dzisiaj świętujemy Międzynarodowy Dzień Tańca 💃🕺.
Z tej okazji chcemy złożyć najlepsze życzenia tancerzom, choreografom, pedagogom i wszystkim osobom, które kochają taniec. Niech taniec daje Wam mnóstwo satysfakcji i radości oraz inspiruje do działania.
Nasi Uczniowie świętują ten dzień w wyjątkowy sposób. Wczoraj dotarli do siedziby Zespołu Mazowsze, w którym przygotowują się do koncertów z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Ich występ będzie można obejrzeć podczas koncertów dzisiaj o godzinie 19:00 i jutro o godzinie 18:00. Bilety są jeszcze dostępne, więc zapraszamy!
 
 

POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW – 27 KWIECIEŃ 2022

Dzisiaj oficjalnie pożegnaliśmy uczniów klasy 9.
Najpierw nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru klasie 8, a następnie odchodzący uczniowie otrzymali dyplomy zawodowego tancerza oraz nagrody.
Klasa 8 zadbała o bardziej rozrywkową część tego wydarzenia. Nastąpiło uroczyste pointowanie i koronowanie Absolwentów, a każdy z nich otrzymał drobny prezent. Na sam koniec odbył się niezwykle emocjonujący quiz wiedzy o Absolwentach, w którym wygrali oczywiście Absolwenci (drugie miejsce kl. 7b, trzecie miejsce kl. 5b).
Jeszcze raz gratulujemy ukończenia szkoły: Ekaterinie, Kasi, Natalii, Karolinie, Oliwii i Fabianowi oraz życzymy Wam powodzenia podczas matury i aby spełniły się wszystkie wasze taneczne (i nie tylko) marzenia.
Powodzenia i zdobywajcie świat!
 

 


OSTATNIE POŻEGNANIE

nekrolog mgr Maria Fudała

 


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA – KONCERT NA UNIWERYSTECIE MUZYCZNYM FRYDERYKA CHOPINA

Już niedługo będziemy świętować Międzynarodowy Dzień Tańca .
Z tej okazji nasza szkoła będzie uczestniczyła w kilku wydarzeniach.
Już 24 kwietnia o godzinie 16:00, Uczniowie naszej szkoły wraz ze studentami Wydziału Tańca UMFC, uczniami pozostałych ogólnokształcących szkół baletowych z Polski oraz uczniami Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca Fouetté w Poznaniu, wezmą udział w koncercie zorganizowanym na Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
Zapraszamy!
 
  
 

SPECJALISTYCZNE PORADNIE PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNE CEA

Uczniowie szkół artystycznych, ich rodzice oraz nauczyciele mają prawo do korzystania z bezpłatnej pomocy psychologicznej oferowanej w ramach Specjalistycznych Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych Centrum Edukacji Artystycznej, które prowadzą swoją działalność pomocową zarówno w formie kontaktów bezpośrednich jak i online. Szczegółowy opis działalności znajduje się na stronie https://www.gov.pl/web/cea/specjalistyczne-poradnie-cea

 plakat poradni psychologiczno-pedagogicznej cea ogólny plakat poradni psychologiczno-pedagogicznej cea dla uczniów

 


kartka wielkanocna z życzeniami. gałązki i jajka na jasnym tle

 


REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2022/2023 WYDŁUŻONA

Informujemy, że rekrutacja uczniów na rok szkolny 2022/2023 zostaje wydłużona do dnia 22 kwietnia 2022 r.

Więcej informacji na temat rekrutacji można znaleźć w zakładce  Rekrutacja


Iнформація про набір

Набір проводиться:
1) до першого класу загальноосвітньої балетної школи – 9 років
2) До класів вищих за перший загальноосвітньої балетної школи – 9 років
Термін прийому заявок від кандидатів до школи на 2022/2023 навчальний рік – з 1 лютого по 22 квітня 2022 року.

Загальноосвітня Балетна Школа ім. Фелікса Парнелла в Лодзі:

Школа є державною. Навчання триває 9 років. Учні, які закінчують школу на підставі зданого іспиту, отримують диплом танцюриста.

До першого балетного класу приймаються діти після 3-х років навчання в молодшій школі (9-10 років).

У школі учні мають такі заняття як класичний танець, народний та характерний танець, сучасний танець, історія танцю, ритміка, музична література; а також загальноосвітні предмети (серед інших, польська, англійська мови, та з IV класу – російська мова, історія, математика, біологія, фізика , географія, хімія).

Учні, які проживають за межами Лодзі, можуть претендувати на місце в гуртожитку художніх шкіл у Лодзі (прийом до гуртожитку – червень 2022 року).

–> Iнформація про набір

 


XXII OGÓLNOPOLSKI KONKURS TAŃCA IM. WOJCIECHA WIESIOŁŁOWSKIEGO W GDAŃSKU

W dniach 31.03-03.04.2022 r odbył się XXII Ogólnopolski Konkurs Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego w Gdańsku, w którym zaprezentowali się w technice tańca klasycznego i współczesnego uczniowie ogólnokształcących szkół baletowych. 

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy reprezentowali naszą szkołę w konkursie 💐 Ich niezwykłe prezentacje na scenie Opery Bałtyckiej to efekt ciężkiej, wielotygodniowej pracy. Dziękujemy również Pedagogom, którzy przygotowywali Uczniów do Konkursu za wspólną pracę i motywację.

Troje naszych uczniów: Oliwia Sawicka (kl. V), Sebastian Olczyk (kl. VI) i Angelika Wolińska (kl. VII) dostało się do etapu finałowego konkursu – gratulacje!!! Gratulujemy również pedagogom, którzy razem z nimi pracowali: p. Swietłanie Basyrowej-Potargowicz, p. Jerzemu Gęsikowskiemu oraz p. Agacie Jankowskiej-Dobrowolskiej.

dyplom finalisty XXII Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku dla Sebastiana Olczyk dyplom finalisty XXII Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku dla Oliwii Sawickiej dyplom finalisty XXII Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku dla Angeliki Wolińskiej

 


JUBILEUSZ 50-LECIA SPEKTAKLU „KRÓLEWNA ŚNIEŻKA I SIEDMIU KRASNOLUDKÓW” W TEATRZE WIELKIM W ŁODZI

Już 19 marca 2022 r. o godzinie 18:00 w Teatrze Wielkim w Łodzi nasi Uczniowie będą mieli możliwość wzięcia udziału w wyjątkowym wydarzeniu – jubileuszu 50-lecia spektaklu „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Będzie można ich obejrzeć również w spektaklach wystawianych 20 marca (godzina 11:00 i 18:00). Wspólnie z tancerzami baletu Teatru Wielkiego w Łodzi, już przygotowują się do swojego występu.

próby do spektaklu "Królewna Śnieżka" w marcu 2022 roku. Wszyscy uczniowie grający role Zajączków na scenie. próby do spektaklu "Królewna Śnieżka" w marcu 2022 roku. Uczniowie w rolach zajączków opłakują królewnę Śnieżkę. próby do spektaklu "Królewna Śnieżka" w marcu 2022 roku. Uczniowie w rolach zajączków siedzą na scenie. próby do spektaklu "Królewna Śnieżka" w marcu 2022 roku. Portret trzech uczennic przebranych za zajączki.próby do spektaklu "Królewna Śnieżka" w marcu 2022 roku. Uczennice przebrane za zajączki siedzą na scenie z pozostałymi aktorami.

 


XVI KONCERT GALOWY W TVP3 ŁÓDŹ

Za nami XVI Koncert Galowy Ogólnokształcącej Szkoł Baletowej i Baletu Teatru Wielkiego w Łodzi.
Zapraszamy do obejrzenia fragmentów z wczorajszego wieczoru w relacji TVP3 Łódź.

Gala baletowa w TVP3 Łódź.

 


XVI KONCERT GALOWY OGÓLNOKSZTAŁCĄCEJ SZKOŁY BALETOWEJ I BALETU TEATRU WIELKIEGO W ŁODZI – 16 MARZEC 2022 R.

Już dzisiaj XVI Koncert Galowy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej i Baletu Teatru Wielkiego w Łodzi.
Cały czas przygotowujemy się do występu, tak żeby był to niezapomniany wieczór dla wszystkich. Nie możemy się doczekać wieczoru 🤩
 
Próby do XVI Koncertu Galowego Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej. Widok na scenę z góry widowni. Próby do XVI Koncertu Galowego Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej. Uczennica w pozycji baletowej na scenie teatru. Próby do XVI Koncertu Galowego Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej. Uczennice podczas próby na scenie. Próby do XVI Koncertu Galowego Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej. Próba do poloneza.
Próby do XVI Koncertu Galowego Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej. Uczniowie klasy 8 podczas próby do układu tańca współczesnego.Próby do XVI Koncertu Galowego Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej. Uczniowie klasy 8 podczas próby do układu tańca współczesnego. Teatr Wielki w Łodzi. Widok na wejście i fontannę przed teatrem. Próby do XVI Koncertu Galowego Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej. Uczennice w garderobie.

 

 


WYWIAD Z DYREKTOR SZKOŁY P. MAGDALENĄ SIERAKOWSKĄ W PROGRAMIE „PRZYSTAŃ W KULTURZE”

Zapraszamy do obejrzenia programu „Przystań w kulturze”.
W programie rozmowa z dyrektor naszej szkoły p. Magdaleną Sierakowską, między innymi na temat przygotowań do nadchodzącego koncertu galowego oraz rekrutacji do szkoły. Można zobaczyć również naszych Uczniów przygotowujących się do występu na koncercie galowym.
Zapraszamy do oglądania – rozmowa zaczyna się w 18:25 minucie programu.
 
logo programu przystań w kulturze
 
 

ZAPRASZAMY NA XVI KONCERT GALOWY OGÓLNOKSZTAŁCĄCEJ SZKOŁY BALETOWEJ I BALETU TEATRU WIELKIEGO W ŁODZI

Już 16 marca 2022 o godzinie 18:00 w Teatrze Wielkim w Łodzi odbędzie się XVI Koncert Galowy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej i Baletu Teatru Wielkiego w Łodzi.
Na scenie zaprezentują się wszyscy Uczniowie naszej szkoły – dla jednych będzie to pierwszy występ na scenie Teatru Wielkiego, dla innych ostatni przed zakończeniem szkoły. Tradycyjnie, na zakończenie koncertu, wystąpią tancerze Baletu Teatru Wielkiego.
Zapraszamy na koncert wszystkich rodziców, przyjaciół naszej szkoły oraz miłośników tańca. Bilety można kupić w kasach Teatru Wielkiego w Łodzi lub online na stronie https://www.bilety24.pl/kup-bilet-na-199–xvi-koncert…
 
PLAKAT PROMOCYJNY xvi KONCERTU GALOWEGO. PIÓRO ŁABĘDZIA NA NIEBIESKIM TLE.
 
 

OPERA „STRASZNY DWÓR” W TEATRZE WIELKIM W ŁODZI 12-13 LUTY 2022 R.

Już w ten weekend nasi Uczniowie będą mieli przyjemność wystąpić wraz z artystami Teatr Wielki w Łodzi w operze „Straszny Dwór” w reżyserii Krystyna Janda.
Serdecznie zapraszamy 12 i 13 lutego 2022! Nasi Uczniowie już przygotowują się do występu 😊
 

Próba spektaklu Straszny Dwór. Uczennice siedzące na krzesłach. Próba spektaklu Straszny Dwór. Taniec parami. Próba spektaklu Straszny Dwór. Taniec parami, młodsze dziewczynki.Próba spektaklu Straszny Dwór. Wszyscy uczniowie - dyskusja na scenie. Próba spektaklu Straszny Dwór. Uczniowie pokazują bluzy z logo szkoły baletowej. Próba spektaklu Straszny Dwór. Zdjęcie grupowe uczniów.Próba spektaklu Straszny Dwór. Uczennice rzucają piłką na próbie.

 


REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2022/2023

Zapraszamy dzieci, które w tym roku kończą 3 klasę szkoły podstawowej oraz starsze, do rozpoczęcia nauki w naszej szkole. Termin składania wniosków na rok szkolny 2022/2023 od 1 lutego do 19 kwietnia 2022.
 
Nasi Uczniowie uczą się tańca klasycznego, współczesnego oraz ludowego i charakterystycznego, jednocześnie mają też zajęcia z przedmiotów ogólnokształcących. W trakcie nauki Uczniowie biorą udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach tanecznych oraz występują na scenach teatrów, m.in. na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi.
 
W szkole zapewniamy Uczniom opiekę: fizjoterapeuty, psychologa i pedagoga. Uczniowie otrzymują drugie śniadania i obiady przygotowywane we własnej kuchni. Szkoła posiada również własną pracownię krawiecką oraz magazyn kostiumów scenicznych.
Przyjmujemy również kandydatów spoza Łodzi, którzy mogą znaleźć zakwaterowanie w Bursie Szkół Artystycznych, która znajduje się w bezpośredniej okolicy szkoły.
 
Więcej informacji o warunkach rekrutacji można znaleźć w zakładce Rekrutacja.
 

 
 

XII MIĘDZYNARODOWY KONKURS CHOREOGRAFICZNY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ BALETOWYCH IM. BOŻENY KOCIOŁKOWSKIEJ

W dniach 27-29 stycznia 2022 w Chorzowie odbył się XII Międzynarodowy Konkurs Choreograficzny dla Uczniów Szkół Baletowych im. Bożeny Kociołkowskiej. Naszą szkołę w Konkursie reprezentowało 17 uczniów prezentujących 12 autorskich choreografii. Do 2 etapu konkursu dostało się, aż 11 osób z 7 choreografiami.

Angelika Wolińska (kl.VII) i Mikołaj Spiżewski (kl.VIII) zajęli 3 miejsce ex aequo w grupie starszej prezentując swoją choreografię „Society” (muzyka Ólafur Arnalds)! Gratulacje!!! 😃 🤩
Gratulujemy również Julii Michalak (kl. VII), Remigiuszowi Zelmańskiemu (kl. VIII) i Sebastianowi Olczykowi (kl. VI), a także ponownie Angelice i Mikołajowi, którzy otrzymali nagrodę Dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Tańca im. Olgi Sawickiej w Lądku Zdroju w postaci zaproszenia na Festiwal. Sebastian Olczyk otrzymał również nagrodę od Fundacji im. Zygmunta Zaleskiego. 👏👏👏
 
Bardzo dziękujemy wszystkim naszym Uczniom, którzy brali udział w konkursie, za reprezentowanie naszej szkoły. Jesteśmy z Was bardzo dumni!
 
Konkurs choreograficzny w Bytomiu. Uczniowie szkoły baletowej w Łodzi z dyplomami za zajęcie 3 miejsca w grupie starszej. Konkurs choreograficzny w Bytomiu. Uczniowie szkoły baletowej w Łodzi, którzy zajęli 3 miejsce, z pedagogiem tańca klasycznego. Konkurs choreograficzny w Bytomiu. Zdjęcie grupowe uczniów szkoły baletowej z Łodzi, którzy reprezentowali szkołę w konkursie.
 
 

POŻEGNANIE

 
Klepsydra p. Irena Padyk
 
 

„DZIADEK DO ORZECHÓW” – PODZIĘKOWANIA DLA UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY

„Dziadek do orzechów” to jeden ze spektakli Teatru Wielkiego w Łodzi, w których biorą udział nasi Uczniowie. Jest to dla nich wielkie wydarzenie – mogą zaprezentować się przed dużą widownią, na profesjonalnej scenie i zaprezentować swoje umiejętności.
Jest to ogromne przeżycie nie tylko dla nich, ale również dla widzów, o czym mogliśmy się przekonać otrzymując list z podziękowaniami dla naszych Uczniów od Mamy jednego z młodych widzów.
Bardzo dziękujemy za piękne słowa i podzielenie się z nami swoimi wrażeniami. Mamy nadzieję, że jeszcze nie jeden raz uda się zapewnić Buniowi, jego Rodzicom i innym widzom takie przeżycia.
  
„Witam serdecznie.
Pragnę gorąco podziękować Teatrowi Wielkiemu w Łodzi, a zwłaszcza Personelowi, a także samym Uczniom Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. F. Parnella w Łodzi za możliwość oglądania z moim niepełnosprawnym dzieckiem, Buniem, przepięknego baletu „Dziadek do orzechów”, w którym brali udział.
Uważam, że i dla zdrowych dzieci obecność innych dzieci na scenie jest ważnym aspektem, ważną informacją, że sztuka jest dla wszystkich, że tak też można się bawić i rozwijać, nie tylko przy ekranie TV czy telefonu komórkowego. Mój syn wprawdzie prawie nie widzi (podobno tylko światło, nie wiadomo czy kolory, na nic jednak nie reaguje), ale słyszy. Z pewnością słyszał głosy innych dzieci, piękną charakterystyczną muzykę i wierzę gorąco że mimo wszystko widział choć częściowo fragmenty dekoracji, barwnych strojów czy choćby grę świateł.
Dla uczniów Szkoły to być może kolejny dzień pracy, dobra zabawa, na pewno wyróżnienie, o którym marzy każdy uczeń Szkoły. Dla nas to jedno z najpiękniejszych doświadczeń w przeciągu ostatnich 4 lat kruchego życia naszego Synka. Jest terminalnie chory i nie wiadomo jak długo z nami będzie. To jego pierwszy pobyt w dużym teatrze, nie wiadomo czy i kiedy będzie następny.
Na balet zaprosiła nas moja mama, od 40 lat organizująca grupy „pielgrzymkowe” do Teatru Wielkiego, nieodmiennie w nim zakochana (wpierw nauczycielka, obecnie emerytka i uczestniczka Uniwersytetu III wieku w Łasku). Pamiętam jeszcze te eleganckie stroje, kolejki do bufetu, to podekscytowanie Wyższą Sztuką z wyższej półki. Jako niedoszły animator kultury, muzyk i pedagog, oglądałam wiele adaptacji tego klasycznego baletu „Dziadka do orzechów”. Jednak moim zdaniem nasz, łódzki, wydaje się najbardziej spektakularny i interesujący dla najmniejszych dzieci. Z radością wiec przyjęłam zaproszenie mojej mamy, ponieważ mój 4 letni syn jest na poziomie 3 miesięczniaka, a balet pamiętałam jako barwne widowisko, z dużą ilością atrakcyjnych świateł. No i ta cudowna i odświeżająca obecność dzieci….
Dzieci powinny oglądać w Teatrze również dzieci, a nie tylko dorosłych je udających. Bardzo pragnęłabym, aby teatry profesjonalne otworzyły się na dzieci na scenie jeszcze bardziej. Dla mnie moja grupa teatralna oraz taneczna z czasów dzieciństwa była istną terapią, sama też prowadzę teatry dziecięce i wiem, jak cudownie teatr, taniec, sztuka wpływają na młodych ludzi. W obie strony.
Tata Bunia, czyli mojego synka, został prawie siłą zaciągnięty na „Dziadka…”, ponieważ nie lubi baletu, twierdzi że na nim się nudzi, nie rozumie go itp. Podczas spektaklu niespodziewanie stwierdził że jednak lubi balet, że jest zabawnie i pięknie i w sam raz dla malutkich czy chorych dzieci. Sam śmiał się z byczka i był autentycznie zrelaksowany. Synek wyglądał na zaintrygowanego spektaklem, ponieważ utrzymywał wzrok w miarę statyczny, na scenie przed nim, oczka mu tak nie biegały jak zwykle.
Moim zdaniem ten akurat spektakl to najlepsze zajęcia sensoryczne i dla chorych dzieci i dla malutkich zdrowych. Choinka do sufitu, bombki wielkości piłek do skakania, świecące i kolorowe. Świadomie przejaskrawione stroje w jednej tematyce kolorystycznej, minimalizm i jednocześnie atrakcyjność na scenie, płynne przejścia akcji, piękna i konkretna dekoracja, dowcip – nie znam „Dziadka do orzechów” lepszego niż nasz, łódzki, dla dzieci w wieku już od 1,5 roku. Nie mówiąc o starszych. My, dorośli, też się nie nudziliśmy.
Dla kogoś to tylko sztuka.
Dla dzieci – być może tylko lub aż (kolejny) występ.
Dla Bunia – całe życie. Być może jedyna sztuka teatralna. Jedyny balet na jakim był i będzie, jeśli jego stan się nie poprawi a pandemia nigdy nie skończy. To tylko dziecko, któremu po prostu niewiele wolno. Zachęcam zawsze publicznie i prywatnie wszystkich rodziców dzieci niepełnosprawnych do wyjścia z ukrycia. Przecież one też istnieją.
Zachęcam rodziców małych dzieci aby koniecznie poszli na „Dziadka do orzechów”, ale w wykonaniu tancerzy Teatru Wielkiego w Łodzi i uczniów łódzkiej Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej. To jedyny tak dostępny dla maluchów spektakl baletowy „Dziadka” w Polsce. A może nawet w ogóle jedyny. Bynajmniej moim zdaniem 🙂 Wychodziliśmy ze spoconymi oczami (za mocno grzali…)
Niech żyje Teatr. WIELKI. I niech żyją małe – WIELKIE dzieci, które swoim wieloletnim wysiłkiem fizycznym i emocjonalnym, urządziły nam nieświadomie jeden z najpiękniejszych dni w życiu. Sama jestem dzieckiem, które poświęciło piaskownicę i trzepak dla Szkoły Muzycznej więc rozumiem doskonale i doceniam trud dzieci pracujących już za młodu.
Mama Bunia (Róża Chojnacka ) i Bunio (Bruno).”
 
Zdjęcia umieszczamy za zgodą rodziców Bunia.
zdjęcie sceniczne uczniów szkoły baletowej ze spektaklu Dziadek do orzechów. Chłopiec z tatą podczas spektaklu Dziadek do orzechów.
chłopiec na wózku inwalidzkim na tle sceny podczas spektaklu Dziadek do orzechów zdjęcie grupowe wykonawców baletu Dziadek do orzechów, z niepełnosprawnym chłopcem i jego rodzicami
 
 

DZIEŃ MOJEJ KSIĄŻKI
W dniu 12 stycznia w naszej szkole zorganizowany będzie „Dzień Mojej Książki”. Wszystkich chętnych Uczniów zapraszamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

Wystarczy tego dnia przynieść do szkoły swoją ulubioną książkę 📚. Spotykamy się o godzinie 11:35 pod Biblioteką Szkolną. Będzie to świetna okazja do tego, żeby podzielić się z innymi informacjami o swojej ulubionej książce oraz na pamiątkowe zdjęcie. Zapraszamy!
 
plakat z okazji dnia mojej książki - stos książek na niebieskim tle
 
 

POŻEGNANIE 

Pożegnanie- klepsydra Grażyna Popławska  

 


ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA

KARTKA ZE ŚWIATECZNYMI ŻYCZENIAMI, CHOINKA Z CZERWONĄ BOMBKĄ

 


13 GRUDNIA – DZIEŃ PATRONA

13 grudnia obchodzimy Dzień Patrona Szkoły – Feliksa Parnella. W 123 rocznicę urodzin patrona naszej szkoły Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie jego sylwetkę i dorobek artystyczny. Jutro Samorząd Uczniowski przeprowadzi test wiedzy na temat Feliksa Parnella wśród Uczniów – życzymy powodzenia!!! 🍀🍀🍀
Feliks Parnell był tancerzem i choreografem, twórcą łódzkiego baletu. Jako tancerz wyróżniał się prezencją, znakomitą koordynacją ruchu i gestu, spontanicznością. Obdarzony nieprzeciętnymi zdolnościami aktorskimi, tańcząc tworzył swoiste postacie sceniczne na długo pozostające w pamięci widza. Wyróżniająca go indywidualność taneczna niejednokrotnie budziła kontrowersje – jedni uważali, że był reprezentantem nowych trendów tanecznych, inni zarzucali mu brak powagi.
Jako choreograf nie stronił od groteski. W swoich pracach choreograficznych posługiwał się tańcem klasycznym, charakterystycznym, wykorzystywał elementy tańców stylowych, egzotycznych, akrobatykę.
Urodził się 13 grudnia 1898 roku w Warszawie. W 1910 roku rozpoczął naukę w szkole baletowej przy Teatrze Wielkim w Warszawie. Od początku wykazywał talent i był angażowany do wstawek baletowych i ról epizodycznych na scenach warszawskich Teatrów Rządowych.
Kiedy wybuchła I wojna światowa wyjechał do Odessy i tam w 1916 roku w Operze Miejskiej rozpoczął pracę jako solista i choreograf. W sezonach letnich występował również w Petersburgu, gdzie na swojej drodze artystycznej spotkał Michaiła Fokina i Michaiła Mordkina. W 1921 r. wrócił do Warszawy i rozpoczął pracę jako tancerz i choreograf w warszawskich teatrach operetkowych, kabaretach i rewiach. Występował też w filmach: „Niewolnica miłości”, „Biała trucizna”.
W latach 1927-1930 został zaproszony do współpracy z Teatrem Wielkim w Warszawie przez dyr. Emila Młynarskiego. Poszerzył repertuar teatru o własne znaczące premiery, m.in: „Pulcinella” (1928 r.), „Czarodziejski kurant” (1928 r.), „Bajka” (1928 r.), „Historia żołnierza” (1928 r.), „Serduszko” (1929 r.), „Ostatni Pierrot” (1929 r.) czy „Kleks” (1929 r.).
Od 1934 r. ziściło się marzenie Parnella – założył własny zespół pod nazwą „Balet Polski Parnella”. Zespół odbył liczne tournée po kraju i Europie. Drogę na międzynarodowe sceny otworzył Parnellowi i jego zespołowi Sergiusz Lifar. Zaprosił on Balet Polski Parnella do wspólnego występu w Operze Komicznej w Paryżu.
W czasie okupacji hitlerowskiej Parnell występował i prowadził balet w warszawskich teatrach jawnych Nowości i Miniatury. Po wojnie reaktywował Balet Polski Parnella. Od 1947 roku rozpoczął współpracę z wieloma teatrami w Polsce.
W latach 1957-1964 pracował w Łodzi – został zatrudniony na stanowisku dyrektora i choreografa zespołu baletowego Opery Łódzkiej. Łódź nie posiadała tradycji baletowych, w związku z tym zespół parnellowski był pierwszym profesjonalnym zespołem baletowym w tym mieście. W 1958 r. po występie w warszawskiej Sali Kongresowej zespół łódzki otrzymał propozycję występów we Francji, a następnie w Anglii.
Od 1965 roku przeszedł na emeryturę, ale nadal tworzył w różnych częściach kraju. Jego pracę doceniono w 1979 roku, kiedy otrzymał Nagrodę Miasta Łodzi za działalność artystyczną w dziedzinie baletu.
Ostatnią pozycją w dorobku artystycznym Parnella stała się rola starego tancerza emigranta w filmie Jerzego Kawalerowicza „Spotkanie na Atlantyku” z 1980 r.
Feliks Parnell zmarł w 1980 r w Łodzi.
portret Feliksa Parnella w korytarzu szkoły baletowej w Łodzi zdjęcie Feliksa Parnella zdjęcie Feliksa Parnella

 


„PORTRETY” – BOGDAN JANKOWSKI

Zapraszamy do obejrzenia programu dokumentalnego „Portrety”, zrealizowanego przez TVP Kultura, poświęconego p. Bogdanowi Jankowskiemu – wybitnemu tancerzowi, który był członkiem Baletu Polskiego Parnella, solistą Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Opery Łódzkiej oraz wieloletnim pedagogiem tańca klasycznego w naszej szkole.

Portrety – Bogdan Jankowski (program online) – Vod.tvp.pl – Telewizja Polska S.A.


SPEKTAKL DZIADEK DO ORZECHÓW

W dniach 3-5 grudnia w Teatrze Wielkim w Łodzi będzie można obejrzeć spektakl „Dziadek do orzechów” w inscenizacji i choreografii Giorgio Madia http://www.operalodz.com/DZIADEK_DO_ORZECHOW,29,10
Tradycyjnie tancerzom Baletu Teatru Wielkiego na scenie będą towarzyszyć uczniowie naszej szkoły. Zapraszamy na krótką fotorelację z przymiarek kostiumów oraz próby do spektaklu.
I oczywiście serdecznie zapraszamy do obejrzenia spektaklu!
 

KARTKA  ŚWIĄTECZNA DLA SENIORA

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji chcieliśmy wesprzeć osoby, które spędzają te Święta samotnie.
Podopieczni domów seniora są w tym czasie bardzo często pozostawieni bez kontaktu z najbliższymi osobami lub jest to znikomy kontakt.
Dziękujemy wszystkim Uczniom, którzy przygotowali przepiękne świąteczne kartki z życzeniami w ramach akcji Kartka Świąteczna dla Seniora oraz p. Joannie Sobaczyńskiej, która wspierała tę akcję wspólnie z klasą 1b. 
Kartki zostaną przekazane w dniu 6 grudnia podopiecznym Centrum Seniora w Łodzi, przy ul. Uniejowskiej 8  i na pewno wywołają ogromną radość wśród seniorów.
 
plakat promujący akcję kartka dla seniora - list i bombki na zielonym tle
  
kartki świąteczne przygotowane przez uczniów dla seniorów
 
 

WARSZTATY ANATOMII FUNKCJONALNEJ TANCERZY KLASYCZNYCH Z DARIĄ DADUN-GORDON

W dniach 3-5 listopada w naszej szkole odbyły się warsztaty anatomii funkcjonalnej tancerzy klasycznych dla nauczycieli tańca, prowadzone przez p. Darię Dadun-Gordon. Warsztaty były prowadzone stworzoną we Francji metodą AFCMD (Analyse Fonctionnelle du Corps dans le Mouvement Dansé), która ma na celu optymizację możliwości ciała tancerza i daje mu narzędzia do świadomej i samodzielnej nad tym pracy. Dzięki tym warsztatom nasi nauczyciele poszerzyli swoją wiedzę o kolejne metody i doświadczenia, które będą mogli przekazać uczniom podczas lekcji tańca.
Pani Daria Dadun-Gordon jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku. Od 1987 r. pracowała w Teatrze Wielkim w Warszawie, początkowo na stanowisku koryfejki. Rok później awansowała do rangi solistki, by już w 1990 zostać pierwszą solistką. W 1988 otrzymała Medal im. Leona Wójcikowskiego.
W 1991 wyjechała za granicę. Po krótkich występach w Städtische Bühnen w Dortmundzie, od listopada 1991 została solistką w Ballet National de Nancy et de Lorraine pod dyrekcją Pierrea Lacotte’a. Jako solistka wystąpiła w jego opracowaniach choreograficznych takich baletów jak: Giselle, L’Ombre, Marco Spada, Jezioro łabędzie, La Sylphide. Tańczyła też w baletach współczesnych takich choreografów, jak: C. Armitage i A. Lagraa.
W 2000 otrzymała dyplom państwowy z pedagogiki baletowej w Centre Nationale la Danse w Paryżu., a w latach 2005–2007 studiowała w Conservatoire National Supérieures Musique et Danse w Lyonie. W 2013 rozpoczęła studia w Centre d’Études Supérieures Musique et Danse w Poitou-Charentes w kierunku analizy funkcjonalnej ciała w ruchu tanecznym.
Jest pedagogiem tańca klasycznego w Centre Choréographique National – Ballet de Lorraine oraz w Conservatoire National de Musique et de Danse w Strasburgu. Była jurorką w II Ogólnopolskim Konkursie Młodych Tancerzy w Gdańsku 2006 i XVII Ogólnopolskim Konkursie Tańca 2011. Pracuje jako profesor tańca klasycznego w Balet National w Nancy.
 
 warsztaty z Darią Dadun-Gordon - ćwiczenia na matach, wszyscy uczestnicy warsztatów
 warsztaty z Darią Dadun-Gordon - zdjęcie grupowe, p. Daria i nauczyciele biorący udział w warsztatach warsztaty z Darią Dadun-Gordon - ćwiczenia na macie, p. Daria i nauczycielka tańca klasycznego
 
 

PO NITCE…
Łódź to miasto, którego historia opiera się na włókiennictwie. Kojarzy się z wielkimi budynkami zakładów włókienniczych, kontrastującymi z pięknymi fabrykanckimi rezydencjami.

Jednak historia Łodzi to przede wszystkim włókniarki.
W hołdzie łódzkim włókniarkom przedstawiamy film „Po nitce…”
Dziękujemy Centralne Muzeum Włókiennictwa / Central Museum of Textiles za udostępnienie wyjątkowych wnętrz do realizacji filmu.
 

  

ŚWIATOWY DZIEŃ UDARU MÓZGU
29 października obchodzony jest Światowy Dzień Udaru Mózgu. W związku z tym w ubiegłym tygodniu klasa IV baletowa brała udział w zajęciach dotyczących udarów mózgu, przygotowanych przez naszą nauczycielkę biologii p.Ewę Kłos.

Warsztaty zostały przygotowane na podstawie materiałów z ogólnopolskiego programu na rzecz profilaktyki udarowej „I Ty możesz zostać superbohaterem!”
  
Światowy Dzień Udaru Mózgu 2021 - uczennica rozwiązuje krzyżókęŚwiatowy Dzień Udaru Mózgu 2021 - uczennice w sali lekcyjnej stoją przy tablicyŚwiatowy Dzień Udaru Mózgu 2021 - uczennice w sali lekcyjnej stoją przy tablicyŚwiatowy Dzień Udaru Mózgu 2021 - uczennice w sali lekcyjnej trenują rozpoznawanie udarówŚwiatowy Dzień Udaru Mózgu 2021 - uczennica rozwiązuje krzyżówkęŚwiatowy Dzień Udaru Mózgu 2021 - uczennice w sali lekcyjnej rozwiązują zadanie na tablicy
 
 

ŚLUBOWANIE NOWYCH UCZNIÓW
W dniu 21 października 2021 r., o godzinie 10:00 odbyło się uroczyste ślubowanie dla nowych Uczniów naszej szkoły.

Wszyscy nowi uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Wychowawczyni klasy 1 baletowej, p. Joanna Sobaczyńska, wraz ze starszymi klasami przygotowała drobne upominki dla wszystkich nowych uczniów, a Rada Rodziców przygotowała prezenty w formie bluz z logo szkoły.

Witamy w naszej szkole i życzymy powodzenia!


WARSZTATY O METODACH RADZENIA SOBIE ZE STRESEM

1 października klasa IV baletowa brała udział w warsztatach w ramach kampanii „Szkoła od nowa”.
„Szkoła od nowa” to kampania społeczna, w której opracowywane są rozwiązania, które pomagają dzieciom i młodzieży wrócić do edukacji stacjonarnej po okresie przymusowej edukacji zdalnej.
Zajęcia prowadziła nasza p. Pedagog i dotyczyły one metod na rozładowywanie stresu. Podczas warsztatów Uczniowie rozwijali umiejętności radzenia sobie z napięciem i niepokojem oraz poznali metody relaksacyjne i ich przydatność w radzeniu sobie ze stresem.
Uczniowie przy biurku podczas warsztatów. 3 Uczennice i jeden Uczeń. Uczniowie przy biurku podczas warsztatów. 4 Uczennice Uczniowie przy biurku podczas warsztatów. 3 Uczennice

 

 


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej  Samorząd Uczniowski, w imieniu wszystkich uczniów, przygotował życzenia dla Nauczycieli. 

Plakat z życzeniami na DEN od Samorządu Uczniowskiego.

 


BEZPIECZNA PRZYSTAŃ – GŁOSOWANIE W BUDŻECIE OBYWATELSKIMPlakat zachecajacy do głosowania w budżecie obywatelskim

Razem możemy więcej, dlatego zachęcamy Was do GŁOSOWANIA W BUDŻECIE OBYWATELSKIM!

Prosimy Was, byście w tym roku swój głos oddali na projekt PONADOSIEDLOWY L190 – BEZPIECZNA PRZYSTAŃ

Projekt skierowany jest do osób chorych na raka oraz inne śmiertelne choroby. BEZPIECZNA PRZYSTAŃ ma być Hospicyjnym Domem Dziennego Pobytu, który zapewnia opiekę od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00.

Do tej pory na mapie Łodzi nie ma jeszcze takiego miejsca, podobnie jak i hospicjum stacjonarnego. A skoro są ludzie, którzy chcą je stworzyć i potrzebne są im do tego tylko i aż nasze głosy, to dajmy im to czego potrzebują…

Dzięki projektowi L190-BEZPIECZNA PRZYSTAŃ, osoby chore będą zaopiekowane, a ich najbliżsi będą mogli spokojnie wypełniać swoje codzienne obowiązki…Bo jak troszczyć się o ukochaną osobę, która jest śmiertelnie chora? Jak robić to jednocześnie będąc w tym samym czasie w pracy lub szkole? Jak zadbać wtedy o dzieci, zaprowadzić i odebrać je ze szkoły, ugotować obiad, pójść do lekarza czy zadbać o ciepło i atmosferę w domu…?

Głosujmy sercami… tak by osoby najbardziej tego potrzebujące, poczuły nasze wsparcie i solidarność.

Prosimy Was i wasze Dzieci o oddanie głosu na projekt ponadosiedlowy L190-BEZPIECZNA PRZYSTAŃ (opieka pozamedyczna dla dorosłych z chorobą nowotworową oraz innymi chorobami zagrażającymi życiu w ośrodku stacjonarnym na terenie miasta Łodzi).

Łódzki Budżet Obywatelski- Instrukcja Głosowania

Wejdź na link:

https://budzetobywatelski.uml.lodz.pl/

 1. Kliknij ODDAJ GŁOS PRZEJDŹ DO FORMULARZA
 2. Kliknij PROJEKTY PONADOSIEDLOWE
 3. Wyszukaj i zaznacz L190 BEZPIECZNA PRZYSTAŃ (Pamiętaj, że możesz zagłosować tylko raz, więc zaznacz od razu wszystkie wybrane przez Ciebie projekty ponadosiedlowe. Maksymalnie 5 projektów)
 4. Wypełnij formularzIMIĘ
  NAZWISKO
  MIASTO
  PESEL
  NUMER TELEFONU
   Zaznacz 2 oświadczenia
  – klauzula informacyjna Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego
  – potwierdzenie prawdziwości danych osobowych
 1. Kliknij POTWIERDZAM WYBÓR
 2. Kliknij POTWIERDZAM, WYSYŁAM MOJE DANE

Na podany numer telefonu zostanie wysłany sms z kodem do potwierdzenia głosowania

 1. Wpisz 6-cyfrowy kod, który dostałeś smsem
 2. Kliknij WYSYŁAM KOD I POTWIERDZAM ODDANIE SWOICH GŁOSÓW
 3. Właśnie wsparłeś Dom Dziennego Pobytu dla Osób Chorych na raka i inne śmiertelne choroby.

DZIĘKUJEMY!!!

HOSPICJUM TO… TWOJE WSPARCIE!

 


CYPRIAN KAMIL NORWID – PATRON ROKU 2021
Patronem roku 2021, ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, jest również Cyprian Kamil Norwid, jeden z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych.
W tym roku obchodzimy 200 rocznicę jego urodzin. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami na temat Patrona.
 

 


#JESTESMYZLODZI
17 września 2021 r. rozpoczęliśmy zdjęcia do filmu promocyjnego „Jesteśmy z Łodzi”. Zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami, które powstały w trakcie nagrań.


STANISŁAW HERMAN LEM – PATRON ROKU 2021

100 lat temu, 13 września 1921 roku, urodził się Stanisław Herman Lem, jeden z najsłynniejszych pisarzy science-fiction na świecie.
Lem jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 milionów egzemplarzy. Jest on jednym z Patronów Roku 2021, ustanowionych przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
Zapraszamy do zapoznania się z grafiką, która przybliża sylwetkę tego niezwykłego pisarza.
 

ZEBRANIA Z RODZICAMI

W dniu 3.09.2021 roku odbędą się zebrania wychowawców z rodzicami:

godzina 18.00:

 • klasa III e – sala 104
 • klasa I – sala 100
 • klasa II – sala 102
 • klasa III b – sala 106
 • klasa IV – klasa 205

godzina 18.30:

 • klasa V – sala 206
 • klasa VI – sala 200
 • klasa VII  – sala 204
 • klasa VIII – sala 203
 • klasa IX – sala 209

Obecność na zebraniu jest obowiązkowa. Drugie zebranie odbędzie się 24.09.2021 roku.


WYKAZ PODRĘCZNIKÓW I PLANY LEKCJI NA ROK SZKOLNY 2021/2022
Na stronie BIP szkoły zostały umieszczone plan lekcji oraz wykaz podręczników obowiązujących w roku szkolnym 2021/2022. Dokumenty można pobrać z tej strony.