2020/2021

 

POŻEGNANIE

Ostatnie pożegnanie byłego nauczyciela akompaniatora Jana Skoniecznego.

 


REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA

 Plakat o rekrutacji uzupełniającej. Baletnica w pozycji Arabesque.

Zostań uczniem naszej szkoły i spełniaj swoje taneczne marzenie!

Ogłaszamy nabór uzupełniający do klasy III edukacji wczesnoszkolnej, klasy I baletowej (IV klasa szkoły podstawowej) oraz klas wyższych.
Zapewniamy bezpłatną naukę (przedmioty ogólnokształcące i artystyczne), opiekę fizjoterapeuty, a także drugie śniadania i obiady dla Uczniów. Mamy również własną pracownię krawiecką oraz magazyn kostiumów scenicznych.

Termin składania dokumentów 18 sierpnia 2021 r. Szczegółowe informacje, wnioski i wymagane dokumenty znajdują się w zakładce rekrutacja.

 
 

ZNACZENIE WODY W CODZIENNEJ DIECIE

 
Zdrowe żywienie. Waga, woda, sen. Warzywa i owoce.

 

O tym jak ważne jest picie wody w odpowiedniej ilości wiedzą chyba wszyscy. Każdy powinien dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, szczególnie przy obecnej, upalnej pogodzie. Osoby które podejmują większy wysiłek fizyczny, jak młodzi tancerze, szczególnie muszą o tym pamiętać.

Zapraszamy do przeczytania artykułu na temat znaczenia wody w codziennej diecie, autorstwa szkolnej Dietetyk
 
 

WYNIKI KONKURSU ZŁOTE POINTY 2021 ORAZ KONKURSU O STYPENDIUM ARTYSTYCZNE FUNDACJI BALET

Znamy już wyniki Międzynarodowego Konkursu Baletowego Złote Pointy 2021 oraz Konkursu o Stypendium Artystyczne Fundacji Balet, w których brali udział: nasza absolwentka Malina Capiga oraz nasi uczniowie Iga Matera i Emil Tamborski. 

Z przyjemnością informujemy, że Stypendium Fundacji Balet na rok szkolny 2021/2022 otrzymała Iga Matera 👏
Emil Tamborski otrzymał natomiast stypendium artystyczne Dyrektora Artystycznego Arts Ballet Theatre of Floryda 👏
 
Serdecznie gratulujemy naszym reprezentantom oraz pedagogom, którzy ich przygotowali: p. Karolinie Sasin-Barylskiej, p. Wojciechowi Domagała oraz p. Tomaszowi Moskalowi.
 
Dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły i wielki wysiłek, który włożyliście w przygotowanie się do konkursu!
 
Gratulujemy również wszystkim uczestnikom konkursu Złote Pointy 2021 oraz konkursu o stypendium artystyczne Fundacji Balet oraz ich pedagogom!
 
Portret ucznia szkoły baletowej.Portret uczennicy szkoły baletowej z klasy VII.Portret uczennicy szkoły baletowej z klasy IX.
 
 

POŻEGNANIE

Nekrolog ucznia.

 


ZADANIE „BEZPIECZNA SZKOŁA – KONTYNUACJA PROJEKTU”

Zadanie „Bezpieczna szkoła – kontynuacja projektu” realizowane w  latach 2021/2022 w ramach programu Infrastruktura Szkolnictwa Artystycznego (m.in. zagospodarowanie terenu szkoły, ogrodzenie, oświetlenie, modernizacja nawierzchni i budowa parkingu oraz monitoring na terenie i wokół szkoły) dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 


PREZENTACJE Z TAŃCA DLA RODZICÓW

Serdecznie zapraszamy Rodziców na prezentacje taneczne w dniach 16-24 czerwca 2021 r.
Uczniowie będą mieli możliwość zaprezentowania Rodzicom swoich umiejętności w różnych technikach tańca: klasycznym, współczesnym, ludowym i dawnym.
Szczegółowe informacje na temat organizacji tego wydarzenia zostały przesłane poprzez platformę Librus.
Do zobaczenia!
 
 

MIĘDZYNARODOWY KONKURS BALETOWY ZŁOTE POINTY 2021 – ONLINE

Plakat międzynarodowego konkursu baletowego Złote Pointy 2021. Para tancerzy klasycznych na scenie.

Już w czerwcu odbędzie się XIV Międzynarodowy Konkurs Baletowy „Złote Pointy 2021” Online, w którym tegoroczni absolwenci szkół baletowych walczą o tytuł Najlepszego Absolwenta Szkół Baletowych. Przyznawane są również stypendia artystyczne dla najlepszych uczniów polskich szkół baletowych, w celu wsparcia ich rozwoju artystycznego.

Absolwenci i Uczniowie naszej szkoły od lat biorą udział w tym konkursie. W roku 2017 uczeń naszej szkoły, Mariusz Morawski, został Laureatem Konkursu „Złote Pointy 2017” i otrzymał tytuł „Najlepszy absolwent Szkół Baletowych w Polsce w roku 2017”. Otrzymał wtedy również nagrodę specjalną ZASP oraz nagrodę publiczności. Wyróżniony został również pedagog prowadzący Mariusza, p. Wojciech Domagała. Wyróżnienie otrzymała również Klaudia Tkaczyk.

W roku 2018 wyróżnienie i nagrodę publiczności otrzymała Hanna Szychowicz, a rok później nagrodę specjalną – stypendium Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie, otrzymała Zuzanna Wasiak.

W tegorocznym Konkursie o tytuł Najlepszego Absolwenta Szkół Baletowych będzie brała absolwentka naszej szkoły – Malina Capiga, a o stypendia artystyczne Fundacji Balet powalczą Iga Matera i Emil Tamborski z kl. VII.

Konkurs o tytuł Najlepszego Absolwenta Szkół Baletowych odbędzie się w dniach 18-20 czerwca, a występ 5 Zwycięzców będzie można obejrzeć na gali dostępnej online w dniu 20 czerwca. Szczegóły na  www.goldenpointeshoes.com

Zapraszamy do kibicowania naszym uczniom – mocno trzymamy za nich kciuki!

Uczennica szkoły baletowej na scenie.
Malina Capiga
Uczennica szkoły baletowej w pozycji baletowej.
Iga Matera
Uczeń szkoły baletowej w pozycji baletowej.
Emil Tamborski

 


OGÓLNOPOLSKI KONKURS NAUK PRZYRODNICZYCH „ŚWIETLIK”

Nasza szkoła to nie tylko taniec, a nasi uczniowie radzą sobie świetnie we wszystkich dziedzinach.

W marcu dziesięcioro naszych uczniów wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Nauk Przyrodniczych „Świetlik”.  Aż pięcioro z nich uzyskało nagrodę główną – zostało Laureatami I miejsca, jedna osoba została Laureatem II Miejsca.

Laureaci I Miejsca:

 • Antonina Jędrzejczak
 • Aleksandra Kopania 
 • Nikola Pawlik
 • Natasza Pelc
 • Konrad Walczak

Laureatka II Miejsca:

 • Jagna Kozłowska

Serdecznie gratulujemy!!!

 


KONKURS MŁODY TANCERZ ROKU 2021 

Już w tę niedzielę, 23 maja 2021 r., o godzinie 20:00 na antenie TVP Kultura będzie można obejrzeć pierwszą część przesłuchań konkursu Młody Tancerz Roku 2021. Naszą szkołę reprezentuje Malina Capiga z klasy IX. Zapraszamy do wspólnego oglądania i kibicowania! 

>>więcej informacji<<

Uczennica szkoły baletowej podczas występu w konkursie Młody Tancerz Roku 2021.

 


REKRUTACJA – LISTY KANDYDATÓW ZAKWALIFIKOWANYCH I NIEZAKWALIFIKOWANYCH DO NAUKI W OGÓLNOKSZTAŁCĄCEJ SZKOLE BALETOWEJ NA ROK SZKOLNY 2021/2022

Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do klasy I oraz klas wyższych niż pierwsza Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej na rok szkolny 2021/2022 są dostępne w zakładce Rekrutacja na naszej stronie BIP.

Listy wywieszone są również na tablicy informacyjnej w budynku szkoły.

 


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA

29 kwietnia 2021 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca.
Z tej okazji ślemy najlepsze życzenia dla tancerzy, choreografów, pedagogów oraz wszystkich, dla których taniec jest całym życiem.
Przypomnijmy sobie najpiękniejsze momenty z występów scenicznych naszych uczniów.
Film jest dostępny na naszym kanale Youtube.
 
 

 

PATRON ROKU 2021 – TADEUSZ RÓŻEWICZ

W piątek 27 listopada 2020 r. Sejm ustanowił patronów 2021 r. 
Jednym z patronów jest Tadeusz Różewicz, wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, głęboko związany z losem pokolenia wojennego, baczny obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego. W 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin Różewicza. „Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską” – napisano w dokumencie.

24 kwietnia przypada rocznica śmierci Tadeusza Różewicza. W związku z tym chcielibyśmy przybliżyć jego sylwetkę. Zapraszamy do  obejrzenia krótkiej prezentacji

 


WYWIAD Z DOMINIKIEM SENATOREM

Z wielką przyjemnością zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Dominikiem Senatorem, pierwszym solistą Baletu Teatru Wielkiego w Łodzi i absolwentem naszej szkoły.
Udało nam się porozmawiać w marcu, w czasie kiedy działały jeszcze teatry. Dominik opowiedział nam o swoich wspomnieniach ze szkoły, o swojej drodze zawodowej i codziennej pracy.
Miłego oglądania!
 
Film dostępny jest na naszym kanale Youtube.
 
 
 

ŻYCZENIA WIELKANOCNE

Kartka z życzeniami świątecznymi. Wiosenne jajko wielkanocne.

 


ŻYWIENIE MŁODEGO TANCERZA , CZĘŚĆ 3

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym artykułem dotyczącym żywienia młodego tancerza.
Dzisiaj między innymi o zapotrzebowaniu kalorycznym i posiłkach okołowysiłkowych.

Zdrowe żywienie. Waga, woda, sen. Warzywa i owoce.

 


ZAPRASZAMY DO NASZEJ SZKOŁY – SPOT

Wspólnie z naszymi uczniami przygotowaliśmy krótki spot, w którym pokazujemy fragmenty z lekcji tańca w naszej szkole oraz występów scenicznych. Polecamy oglądać w HD 🙂
Zapraszamy do naszej szkoły!
 

 
 

ROK POD HASŁEM „CISZA”

Nasi uczniowie mają zaszczyt występować na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi. Jednym ze spektakli, w których brali udział, była „Cisza” w choreografii Ivana Cavallariego, gdzie dwójka naszych uczniów tańczyła w roli młodego Beethovena.

Zapraszamy do przeczytania ich wrażeń scenicznych oraz obejrzenia zdjęć ze spektaklu. Bardzo dziękujemy p. Ewie Ryszkowskiej za udostępnienie zdjęć jej autorstwa.

Artykuł można przeczytać: http://osblodz.pl/index.php/taniec-i-praktyka-sceniczna/


OPŁATY ZA WYDAWANIE DUPLIKATÓW – NUMER KONTA

Informujemy, że opłaty związane z wydawaniem duplikatów:
– legitymacji szkolnych (9,- zł)
– świadectw, dyplomów (26,- zł)

należy dokonywać na poniższe konto Szkoły:
NBP O/O Łódź 91 1010 1371 0070 7022 3100 0000

W tytule przelewu należy podać imię i nazwisko Ucznia/Absolwenta.

 


WARSZTATY MASTER CLASS ORAZ MIĘDZYNARODOWA LETNIA SZKOŁA TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO

Trzy tancerki klasyczne przy drążku baletowym. Para tancerzy w tańcu współczesnym.

W te wakacje odbędzie się kolejna edycja warsztatów Master Class oraz Międzynarodowa Letnia Szkoła Tańca Współczesnego.

Warsztaty i Letnia Szkoła organizowane są tradycyjnie w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie. 

W imieniu organizatorów zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.lsa.zespolslask.eu

 


KONKURS MŁODY TANCERZ ROKU 2021

Uczennica szkoły baletowej podczas występu scenicznego w tańcu współczesnym.
 
Już w kwietniu, na antenie TVP Kultura, będzie można oglądać kolejną edycję konkursu „Młody Tancerz Roku”, czyli krajowe eliminacje do Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy.
 
Serdecznie gratulujemy naszej uczennicy klasy IX, Malinie Capiga, która zakwalifikowała się do Półfinału Konkursu! Dziękujemy również pedagogom, którzy wspierali Malinę w trakcie przygotowań do Konkursu: p. Karolinie Sasin- Barylskiej i p. Tomaszowi Moskalowi.
 
Zachęcamy do oglądania Konkursu i kibicowania Malinie. Mocno trzymamy kciuki!
 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

Kwiat stokrotki.

Oto stokrotka. Niepozorny kwiatek, który kojarzy się większości osób z wiosną i radością. Niewiele osób wie, że jest to również symbol zrozumienia i solidarności z chorymi na depresję.
 
23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Kiedy mówimy o depresji, automatycznie kojarzy nam się to ze smutkiem, obniżonym nastrojem. Określenie to przeszło nawet do języka potocznego i używa się go często po prostu dla określenia złego samopoczucia. Trzeba jednak pamiętać, że jest to choroba. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.
„Depresja w rozumieniu medycznym jest chorobą i należy ją odróżnić od przejściowego przygnębienia, obniżonego nastroju czy krótkotrwałej reakcji na trudną sytuację.”
 
Depresja coraz częściej dotyka dzieci i młodzież. Szacuje się, że nawet 20% młodzieży w Polsce ma zaburzenia depresyjne. Przyczyny depresji u dzieci i młodzieży wynikają m.in. z trudności w nauce, są związane z brakiem akceptacji przez grupę rówieśniczą czy agresją w internecie. Zachowania depresyjne potęguje także obecna sytuacja – konieczność pozostawania w domu i ograniczenie kontaktów rówieśniczych.
 
Jeżeli czujesz, że problem depresji może dotyczyć Ciebie lub bliskiej Ci osoby, to pamiętaj, że nie jesteś sam. Każdy ma prawo prosić o pomoc. Wejdź na stronę https://forumprzeciwdepresji.pl/nastoletnia-depresja/strefa-nastolatka Znajdziesz tam informację o chorobie jaką jest depresja, o tym jak próbować ją zrozumieć i jak działać. A także informacje o tym, gdzie znaleźć pomoc.
Rodziców zapraszamy do zapoznania się z materiałami na stronie https://forumprzeciwdepresji.pl/nastoletnia-depresja/strefa-rodzica
 
 

WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK 2020 – PODZIĘKOWANIA

11 października 2020 zakończyła się szósta edycja Wielkiej Zbiórki Książek organizowanej przez fundację Zaczytani.org. Książki przekazywane są szpitalom, domom dziecka, domom seniora, hospicjom, zakładom karnym, centrom aktywności lokalnej, ośrodkom dla osób w kryzysie bezdomności i innym placówkom pomocowym. 

Nasza szkoła również brała udział w tej akcji. Przekazujemy serdeczne podziękowania od Fundacji Zaczytani.org dla wszystkich osób, które wsparły tę  inicjatywę.

Dyplom z podziękowaniami. Sowy siedzące na książkach.
Podziękowanie od Fundacji Zaczytani

 


DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU – 9 LUTY 2021 r.
 
Z Internetu korzysta aktywnie ponad 72% Polaków (uśrednione dane za 2020 r. wg. PBI). Dodatkowo jak wynika z badań Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej NASK oraz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę: ponad 40 % dwulatków w Polsce regularnie korzysta z Internetu, ponad 80 % dzieci w wieku 9-17 lat robi to codziennie.
 
Internet to szerokie źródło wiedzy, miejsce gdzie można poszerzyć swoje horyzonty, nawiązać nowe znajomości. Jednocześnie jest to miejsce, gdzie wiele osób czuje się anonimowymi i wykorzystuje to w sposób, który może zagrażać innym. Jednym z takich zjawisk jest tzw. hejt w Internecie, czyli negatywne i agresywne komentarze oraz wrogość ze strony innych.
 
Dlaczego o tym piszemy? Dlatego, że dzisiaj obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Wydarzenie to jest świętowane od 2004 r., angażując państwa całego świata. „DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.”
 
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi bezpiecznego korzystania z Internetu na stronie https://www.saferinternet.pl/dbi/pakiety-edukacyjne.html
Zapraszamy też do zapoznania się z materiałami na stronie KWP w Łodzi https://lodzka.policja.gov.pl/…/57058,do-pobrania.html oraz do obejrzenia spotu przygotowanego przez MSWiA.
 
 

 MAZUR Z OPERY „STRASZNY DWÓR”

17 listopada 2019 roku, na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi został wystawiony spektakl „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki w wersji koncertowej. Był to projekt szkół artystycznych regionu łódzkiego: Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi, Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi, Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi i Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Tadeusza Makowskiego w Łodzi.

Dzięki uprzejmości dyrekcji Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi możemy wrócić do tamtych chwil i obejrzeć naszych uczniów  w mazurze do opery „Straszny Dwór”.

 


ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY OD 18 STYCZNIA 2021 r.

 

K O M U N I K A T  NR 1/2021

Dyrektora Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi

z dnia 13 stycznia 2021 r.

 

W związku z podjętymi decyzjami Rządu oraz Komunikatem Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie z dnia 13.01.2021 roku, Dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi informuje, że od dnia 18 stycznia 2021 roku:

 1. wszystkie zajęcia dydaktyczne dla uczniów klas II i III edukacji wczesnoszkolnej będą odbywać się w systemie stacjonarnym w szkole,
 2. zajęcia dydaktyczne dla uczniów klas I-IX szkoły baletowej z tańca klasycznego, tańca współczesnego, tańca ludowego i charakterystycznego, niektóre zajęcia rytmiki i technik uzupełniających, repertuar i historia tańca dla klasy IX, niektóre lekcje j.polskiego, matematyki, j.angielskiego dla uczniów klasy V będą odbywać się stacjonarnie w szkole, pozostałe zdalnie,
 3. zajęcia, które będą realizowane w szkole nie będą prowadzone w trybie on-line,
 4. plan zajęć dydaktycznych zostanie podany w dniu 14.01.2021 roku,
 5. Bursa Szkół Artystycznych zapewnia pobyt dla uczniów szkoły baletowej – komunikat w tej sprawie jest na stronie https://bsalodz.pl/,
 6. stołówka szkolna będzie wydawać posiłki dla uczniów klas II i III edukacji wczesnoszkolnej oraz dla uczniów z Bursy Szkół Artystycznych,
 7. będzie zapewniona opieka świetlicowa dla uczniów klas II i III edukacji wczesnoszkolnej (prosimy jednak by korzystały z niej dzieci tylko w szczególnych sytuacjach braku możliwości zapewnienia opieki przez rodziców w celu ograniczenia czasu pobytu uczniów w szkole oraz kontaktów między nimi),
 8. wszystkie zasady związane z rygorem sanitarnym nie ulegają zmianie, uczniowie i nauczyciele na terenie szkoły zakrywają usta i nos, dezynfekują i często myją ręce.

 


ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

Kartka świąteczna Bożonarodzeniowa. Gałązki choinki i czerwone prezenty.
Drodzy Uczniowie z Rodzinami, Nauczyciele i Pracownicy naszej szkoły!
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas dla wszystkich. To czas niezwykły, pełen uroku, w którym chcemy dzielić się tym co najlepsze z Najbliższymi. Moment, kiedy możemy odetchnąć od codzienności i zwolnić.
W tym pięknym czasie życzę, by Święta Bożego Narodzenia upłynęły w spokojnej i rodzinnej atmosferze, pełnej ciepła, zrozumienia oraz radości.
Życzę również wszystkiego najlepszego w nadchodzącym Nowym Roku. Niech przyniesie zdrowie i pomyślność oraz da szansę na realizację osobistych i zawodowych planów.
Magdalena Sierakowska – Dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi

ARTYKUŁY O TAŃCU I CODZIENNYM ŻYCIU W SZKOLE BALETOWEJ

Wystartowaliśmy z projektem „Co warto wiedzieć o życiu w szkole baletowej?”  Chcielibyśmy przybliżyć wszystkim codzienność w ogólnokształcącej szkole baletowej, szczególnie osobom, które dopiero uczą się tego jak ona wygląda.
Tym, którzy już od dawna funkcjonują w tej rzeczywistości, chcemy przekazywać ciekawe artykuły i informacje, które poszerzą ich wiedzę w zakresie tańca.
Z tą myślą powstaje cykl artykułów, w których przybliżymy wszystkim specyfikę działania szkoły baletowej. 
W projekt zaangażowani są nasi nauczyciele, psycholog oraz pedagog szkolny, fizjoterapeuta oraz dietetyk.

NAUKA ZDALNA – PODPOWIEDZI PSYCHOLOGA I PEDAGOGA SZKOLNEGO

Mózg człowieka z kolorowymi elementami oraz ikonkami związanymi z tematyką nauki.

Nauka zdalna trwa już jakiś czas. Jest to  sytuacja, która wymaga od uczniów i ich rodzin oraz nauczycieli dużo zaangażowania, samodyscypliny i dobrej organizacji pracy. 

Spędzamy dużo czasu przy ekranach komputerów, uczniowie jeżdżą do szkoły na zajęcia praktyczne, a potem znów wracają do ekranów i książek. Idealnie byłoby zaplanować sobie dzień tak, aby znaleźć czas zarówno na naukę, pracę, jak i odpoczynek.

Nasza szkolna psycholog, p. Natalia i pedagog p. Judyta przygotowały prezentację, w której można znaleźć wskazówki jak zorganizować zdalną naukę i pracę, aby była jak najbardziej efektywna i korzystna.

Materiały można znaleźć w zakładce Opieka psychologiczno-pedagogiczna → Artykuły 

 


 ZOSTAŃ SUPER ZAKRĘTAKIEM!

Zakładka do książki Super Zakrętak. Superbohater latający wśród plastikowych zakrętek.

Nasza szkoła bierze udział w akcji „Zostań Super Zakrętakiem” realizowanym przez Stowarzyszenie „Łódzkie Hospicjum dla Dzieci”.

Uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły zbierają plastikowe zakrętki po wodach, sokach, napojach, płynach, szamponach, kawie, herbacie, plastikowe zatyczki, opakowania po jajkach niespodziankach i inne plastikowe elementy oznaczone literami PP, PE, HDPE, LDPD otoczone trójkątem. Przed wejściem do szkoły ustawiony jest żółty pojemnik, do którego wrzucić można zebrany plastik.  Odebrane ze szkoły zakrętki zamieniane są przez firmę recyklingową na granulat i przekazywane do powtórnego użytkowanie. Środki uzyskane z zakrętek przeznacza się na realizację marzeń podopiecznych Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci – Łupkowa.

http://hospicjumdladzieci.org

http://hospicjumdladzieci.org/index.php/pl/moesz-pomoc/zakretaki

Plakat informujący jak można pomóc Hospicjum.

 


POŻEGNANIE

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci pani Jolanty Wichlińskiej – artystki baletu, naszej koleżanki, długoletniej współpracowniczki.

Pani Jolanta była związana z naszą szkołą przez 12 lat, od 2007 do 2019 roku i przez cały ten czas wspierała swoją pracą, pomocą, a przede wszystkim ogromnym sercem kolejne pokolenia naszych uczniów. To dzięki niej zawsze czuli się pewnie podczas przygotowań do kolejnych wyzwań scenicznych – zawsze była w pobliżu, doradzała im i pomagała. Współpracowała z pedagogami, dzieliła się swoim ogromnym doświadczeniem i wsparciem.

Pełna profesjonalizmu, o ogromnej wiedzy i otwartym sercu.

Zawsze pozostanie w naszej pamięci.

 


ŁÓDZKIE WIADOMOŚCI DNIA W NASZEJ SZKOLE

W piątek 23 października gościła u nas ekipa Łódzkich Wiadomości Dnia. Mieliśmy okazję przypomnieć o jubileuszu 45-lecia szkoły oraz  pokazać szkołę „od zaplecza”, czyli miejsca takie jak gabinet fizjoterapeuty czy magazyn kostiumów, w którym gromadzimy ponad 2000 strojów scenicznych, które tworzą nasze niezastąpione krawcowe. Cały materiał można obejrzeć poniżej. 

Uczniowie szkoły baletowej tańczący na szkolnej sali baletowej.

 


27. AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA „PLASTIK? REZYGNUJĘ. REDUKUJĘ. SEGREGUJĘ.”

We wrześniu nasza szkoła brała udział w 27. Akcji Sprzątanie świata – Polska „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.” organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia
Pamiętamy o tym, że planetę Ziemię mamy tylko jedną i trzeba ją szanować, dlatego chcemy aktywnie włączać się w takie inicjatywy 💪 🌍
Certyfikat uczestnictwa w 27 akcji Sprzątania Świata.

REGULAMIN FUNKCJONOWANIA SZKOŁY OD 17.10.2020 

W związku z włączeniem od dnia 17.10.2020 r. miasta Łódź do strefy czerwonej oraz związanymi z tym obostrzeniami, został zaktualizowany regulamin funkcjonowania naszej szkoły podczas epidemii. Z dokumentem można zapoznać się tutaj Regulamin funkcjonowania szkoły

Zmienił się również plan zajęć artystycznych dla klas VI-IX. Nowy plan znajduje się tutaj Plan artystyczny

 


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ – 14 PAŹDZIERNIKA 2020 r.

W dniu dzisiejszym, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, zostały wręczone nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrody Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej oraz Dyrektora Szkoły. 

Nagrody otrzymali:

 • 2 Nauczycieli – Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 • 4 Nauczycieli – Nagrody I stopnia Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej
 • 2 Nauczycieli – Nagrody II stopnia Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej
 • 21 Nauczycieli oraz 18 Pracowników administracji i obsługi – Nagrody Dyrektora Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych!

Bardzo dziękujemy również za gratulacje, które otrzymaliśmy z okazji obchodzonego w tym roku 45-lecia powstania naszej szkoły od: wizytatora CEA, p. Marcina Walickiego oraz od pracowników Bursy Szkół Artystycznych w Łodzi, a także od p. Małgorzaty Bosek – dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki .

 


ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Bukiet białych tulipanów na różowym tle.

Dziewczynka w różowej sukience trzymająca tabliczkę z życzeniami.

 


KOMUNIKAT W SPRAWIE UROCZYSTOŚCI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

 

KOMUNIKAT NR 11/2020

z dnia 12 października 2020 roku

 Szanowni Pracownicy, Uczniowie i Rodzice Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi,

Dyrekcja szkoły informuje, że planowana w dniu 14.10.2020 roku uroczystość wręczenia nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Zamku Królewskim w Warszawie została odwołana.
Planowana uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. K.i G. Bacewiczów w Łodzi dla społeczności szkolnej zostaje również odwołana.

W dniu 14 października 2020 roku o godzinie 12.30 w szkole, w sali baletowej nr 16 zostaną wręczone nagrody tylko tym pracownikom, którzy zdeklarowali swoją obecność na uroczystości wręczenia nagród.
Pozostałe dyplomy nagród można odebrać w sekretariacie dyrektora od czwartku 15.10.2020 po uprzednim telefonicznym umówieniu terminu odbioru.

W dniu 14 października nie ma zajęć dydaktycznych w szkole. W związku z brakiem zgłoszeń uczniów, którym szkoła miałaby zapewnić opiekę informujemy , że w tym dniu nie ma planowanych dyżurów nauczycieli do opieki nad uczniami.

Planowane ślubowanie uczniów odbędzie się w szkole w dniu 16 października 2020 roku, w ramach zajęć lekcyjnych na sali baletowej nr 16, o godzinie 10.00. Na uroczyste ślubowanie przychodzą tylko uczniowie ślubujący, wychowawca klasy I baletowej, uczniowie z pocztu sztandarowego, delegacja z klasy II baletowej i klasy VIII, akompaniator grający hymn, oraz wyznaczeni pracownicy (rejestracja audio-video-foto). W uroczystości nie mogą uczestniczyć rodzice. Prosimy o wyrozumiałość w zaistniałej sytuacji. Zdjęcia ze ślubowania zostaną udostępnione uczniom na pamiątkę.

 


ZARZĄDZENIE DYREKTORA  W SPRAWIE OBJĘCIA CAŁEGO TERENU POLSKI ŻÓŁTĄ STREFĄ Z POWODU EPIDEMII

Zarządzenie Dyrektora Szkoły Nr 21/2020
w sprawie: objęcia terenu całej Polski żółtą strefą z powodu epidemii z dnia 8 października 2020 roku

Zarządzenie Dyrektora 21/2020

 


UROCZYSTOŚĆ 14 PAŹDZIERNIKA 2020

Logo 45-lecia Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella, w tle budynek tej szkoły.

Dzień Edukacji Narodowej
Ślubowanie Uczniów
45-lecie powołania Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi

14 października 2020. godz. 12.30 
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej G.i K. Bacewiczów w Łodzi, ul. Żubradzka 2a

ilość miejsc na widowni – 133

ZASADY OBOWIĄZUJĄCE NA UROCZYSTOŚCI

 1. Wejściówki na uroczystość są rozprowadzane zgodnie z listą imienną gości przez pracownika szkoły p. J. Kapitułka od 7.10.2020 roku.
 2. Uczniów w tym dniu obowiązuje strój galowy.
 3. Wejściówki sprawdzane są przy głównym wejściu do Sali Koncertowej zgodnie z listą imienną gości przez pracownika szkoły – p. J.Kapitułka.
 4. Każda osoba dorosła wchodząca na teren sali koncertowej w dniu wydarzenia wypełnia deklarację o Covid-19. Uczniowie niepełnoletni przynoszą wypełnioną deklarację przez rodzica i przekazują przy okazaniu wejściówki. Złożenie wypełnionej deklaracji jest warunkiem wejścia do Sali Koncertowej.
 5. Przy wejściu obowiązuje dezynfekcja rąk.
 6. Na terenie Sali Koncertowej oraz widowni jest obowiązek noszenia maseczek – nie ma potrzeby noszenia maseczek na scenie, o ile nie będzie na niej jednocześnie więcej niż 25 osób.
 7. Każdy uczestnik uroczystości ma obowiązek samodzielnie wyposażyć się w materiały ochrony osobistej.
 8. Uczniowie biorący udział w ślubowaniu, poczet sztandarowy, uczniowie z IIb, VIII (życzenia) przychodzą do Sali Koncertowej na godzinę 11 – będzie próba na scenie. Pozostali uczestnicy uroczystości przychodzą na godzinę 12.30.
 9. Na scenie trzeba zachować odległość ok. 1,5 metra od każdej osoby.
 10. Uczestnicy uroczystości mogą zostawić ubrania na miejscach wyłączonych z użytku na widowni, obok swojego miejsca – szatnia nieczynna.

Program:

 1. Wejście na scenę pocztu sztandarowego.
 2. Hymn państwowy.
 3. Ślubowanie uczniów.
 4. Życzenia dla uczniów.
 5. List Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, List Ministra Edukacji Narodowej.
 6. Nagrody dyrektora CEA – wręcza wizytator CEA regionu łódzkiego.
 7. Wręczenie nagród Dyrektora Szkoły dla nauczycieli.
 8. Wręczenie nagród Dyrektora Szkoły dla pracowników niepedagogicznych.
 9. Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej – Przewodnicząca Rady Rodziców.
 10. Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej – Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego
 11. Wyjście pocztu sztandarowego.
 12. Prezentacja z okazji Jubileuszu 45-lecia powołania szkoły baletowej.

Uczniowie i nauczyciele zainteresowani wzięciem udziału w uroczystości proszeni są o kontakt drogą mailową na adres promocja_baletowa@idsl.pl lub pod numerem telefonu (42) 613 10 22

 


XV KONCERT GALOWY OGÓLNOKSZTAŁCĄCEJ SZKOŁY BALETOWEJ – ZDJĘCIA

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z  naszego XV Koncertu Galowego

Łabędzie pióro na niebieskim tle.

Galeria…

 


XIII MIĘDZYNARODOWY KONKURS „ZŁOTE POINTY 2020” – WYNIKI

Uczeń szkoły baletowej podczas występu.
Gratulacje dla naszego ucznia, Mikołaja Spiżewskiego!

Mikołaj brał udział w XIII Międzynarodowym Konkursie ZŁOTE POINTY 2020 – ON-LINE.
Zdobył roczne stypendium artystyczne, przyznawane przez Kapitułę Fundacji Balet oraz stypendium artystyczne w postaci miesięcznych letnich warsztatów na Florydzie w 2021, przyznane przez honorowego Jurora Vladimira Issaev – Dyrektora Artystycznego Arts Ballet Theatre of Floryda.

Gratulacje i podziękowania dla naszego pedagoga, pana Wojciecha Domagała, który przygotował Mikołaja do udziału w konkursie.

Bardzo dziękujemy również za udział w Konkursie naszym pozostałym uczniom – Nadii Karczmar oraz Angelice Wolińskiej.


ZEBRANIE DLA RODZICÓW

Zapraszamy rodziców na zebranie, które odbędzie się 25 września.
Prosimy o przybycie na zebranie po jednym rodzicu/opiekunie ucznia i przypominamy, że rodzice/opiekunowie na terenie szkoły przebywają w maseczkach.

Godzina 17:30
Klasa II e – sala 104
Klasa III e – sala 100
Klasa I b – sala 102
Klasa II b – sala 106
Klasa III b – sala 205

Godzina 18:00
Klasa IV – sala 206
Klasa V – sala 200
Klasa VI – sala 204
Klasa VII – sala 203
Klasa VIII – sala 209
Klasa IX – sala 201

 


KONKURS „JESIENNE DRZEWO”

Żołędzie i liście dębu na brązowym tle.

Zapraszamy uczniów naszej szkoły, z klas II i III edukacji wczesnoszkolnej oraz I i II baletowej, do wzięcia udziału w konkursie „Jesienne drzewo”.  Jest to konkurs plastyczny, w którym trzeba stworzyć jesienne drzewo przy użyciu materiałów ekologicznych. Szczegóły konkursu znajdują się w Regulaminie Konkursu.

Prace należy składać do dnia 30 września 2020 r., u pani Joanny Sobaczyńskiej, organizatorki i pomysłodawczyni konkursu.
Do wygrania 3 nagrody niespodzianki! Powodzenia!  

Regulamin konkursu 

 


RADA PEDAGOGICZNA

Dnia 15 września, o godzinie 17:30 odbędzie się Rada Pedagogiczna. 

 


DOBRZE JEMY ZE SZKOŁĄ NA WIDELCU 

Warzywa i owoce na drewnianym stole.
W tym roku szkolnym nasza szkoła dołączyła do programu „Dobrze jemy” prowadzonego przez Fundację „Szkoła na Widelcu”.
Chcemy, aby nasi uczniowie już od najmłodszych lat budowali prawidłowe nawyki żywieniowe 🥦🥕🍆🍉💪
Warsztaty rozpoczniemy już niedługo i oczywiście będziemy informować o tym jak nasi uczniowie poznają zasady zdrowego żywienia i stylu życia 😄
Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie https://dobrzejemy.szkolanawidelcu.pl/

BEZPIECZNY POWRÓT DO SZKOŁY!


REGULAMIN FUNKCJONOWANIA SZKOŁY OD 1 WRZEŚNIA 2020 r

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną i koniecznością przestrzegania wytycznych GIS, a przede wszystkich dla zdrowia i bezpieczeństwa całej społeczności szkolnej, został przygotowany nowy regulamin funkcjonowania naszej szkoły. 

Bardzo prosimy o zapoznanie się z nowymi zasadami. Z dokumentem można zapoznać się tutaj.

 


ZEBRANIE DLA RODZICÓW
Zebrania wychowawców z rodzicami odbędą się w dniu 4 września 2020 r.
Ze względu na epidemię prosimy o przybycie na zebranie po jednym rodzicu/opiekunie ucznia. Obecność obowiązkowa.

godzina 17.30

 • klasa IIe – sala 104
 • klasa IIIe – sala 100
 • klasa Ib – sala 102
 • klasa IIb – sala 106
 • klasa IIIb – sala 205

godzina 18.00

 • klasa IV – sala 206
 • klasa V – sala 203
 • klasa VI – sala 200
 • klasa VII – sala 204
 • klasa VIII – sala 209
 • klasa IX – sala 201

 


POSIŁKI DLA UCZNIÓW W STOŁÓWCE SZKOLNEJ
Posiłki dla uczniów będą wydawane od 3 września 2020 roku (drugie śniadania oraz obiady) na podstawie złożonych przez rodziców deklaracji. Deklaracje należy złożyć w szkole przy portierni w wyznaczonym pudełku do dnia 2 września do godziny 10.00. Druk deklaracji można pobrać ze strony BIP lub w szkole przy portierni.

 


PRZYJMOWANIE INTERESANTÓW ORAZ NOWE GODZINY PRACY SEKRETARIATÓW
Osoby nie będące pracownikami szkoły mogą wejść na teren szkoły po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu celu i terminu wizyty pod warunkiem, że nie mają objawów sugerujących infekcję dróg oddechowych.

Osoby nie będące pracownikami szkoły wchodzą na teren szkoły z zasłoniętymi ustami i nosem, dezynfekują ręce i informują portiera o celu wizyty. Portier telefonicznie informuje odpowiedniego pracownika o przybyciu danej osoby i kieruje do odpowiedniego miejsca.

Sekretariat dyrektora szkoły od 1 września 2020 czynny jest w godzinach:


Sekretariat uczniowski od 1 września 2020 czynny jest w godzinach:

 


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
Rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 1 września 2020 roku według poniższego harmonogramu. Spotkania w klasach prowadzą wychowawcy klas.

Uczniowie wchodzą do szkoły pojedynczo nie wcześniej niż na 15 minut przed rozpoczęciem spotkania. Po wejściu należy zdezynfekować ręce, a następnie uczniowie od razu kierują się do wyznaczonej sali.

godzina 9.00 – uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej z jednym rodzicem

 • klasa IIe – sala 104
 • klasa IIIe  – sala 102

godzina 10.00 – tylko uczniowie klas II-IV

 • klasa IIb – sala 106
 • klasa IIIb – sala 205
 • klasa IV – sala 206

godzina 10.30 – tylko uczniowie klas V-IX

 • klasa V – sala 200
 • klasa VI – sala 201
 • klasa VII – sala 204
 • klasa VIII – sala 209
 • klasa IX –  sala 100

godzina 12.00 – uczniowie klasy pierwszej baletowej z jednym rodzicem

 • klasa Ib – sala 203

Rodzice klas IIe, IIIe i Ib wchodzą na teren szkoły z zasłoniętymi ustami i nosem.

 


RADA PEDAGOGICZNA
W dniu 31 sierpnia 2020 r. o godzinie 12:00, w sali baletowej 16, odbędzie się rada pedagogiczna. 

 


SZKOLENIE DLA NAUCZYCIELI Z OBSŁUGI DZIENNIKA ELEKTRONICZNEGO LIBRUS
W dniu 28 sierpnia 2020 roku odbędzie się szkolenie dla nauczycieli z obsługi dziennika elektronicznego LIBRUS w formie on-line prowadzone przez przedstawiciela firmy Librus.

Szkolenie odbędzie się w dwóch grupach:

 • I grupa (nauczyciele o nazwisku od A do L włącznie) w godzinach 8.00 – 10.00,
 • II grupa (nauczyciele o nazwisku od M do Z włącznie) w godzinach 10.15 – 12.15.

Na służbowe konto mailowe zostaną wysłane szczegółowe informacje dotyczące szkolenia.

 


NOWY SYSTEM DZIENNIKA ELEKTRONICZNEGO – LIBRUS
Od dnia 1 września 2020 roku szkoła przechodzi na nowy system dziennika elektronicznego – LIBRUS, ze względu na fakt, że firma Progman (dotychczasowy dziennik) wycofuje ten produkt z rynku.

Kody dostępu do dziennika nauczyciele otrzymają na radzie pedagogicznej.
Kody dostępu do dziennika rodzice otrzymają na pierwszym zebraniu z rodzicami.

Link do dziennika elektronicznego, zarówno dla rodziców, jak  i nauczycieli, znajduje się w lewym menu naszej strony internetowej.

 


XIII MIĘDZYNARODOWY KONKURS BALETOWY „ZŁOTE POINTY 2020”
W tym roku Międzynarodowy Konkurs Baletowy „Złote Pointy” odbędzie się w nowej formule, ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną.
Konkurs będzie transmitowany on-line, dzięki czemu każdy będzie miał możliwość obejrzenia zmagań uczestników.
Co więcej, Internauci będą mieli możliwość wybrania Laureata Publiczności, poprzez głosowanie drogą mailową w dniu konkursu.

Konkurs rozpocznie się już 26 września i oczywiście wezmą w nim udział również uczniowie naszej szkoły:

 • Nadia Karczmarz – klasa V
 • Angelika Wolińska – klasa VI
 • Mikołaj Spiżewski – klasa VII

Już teraz mocno trzymamy kciuki, a wszystkich zapraszamy do obejrzenia relacji z konkursu 26 września o godzinie 16:00 na fanpage Fundacja Balet

Pointy narysowane ołówkiem na fioletowym tle.

 


WYKAZ PODRĘCZNIKÓW NA ROK SZKOLNY 2020/2021
Na stronie BIP szkoły został umieszczony wykaz podręczników obowiązujących w roku szkolnym 2020/2021. Pełen wykaz można pobrać pod tym adresem